"Опозицията се стяга за дебати, ГЕРБ я посича", пише "Труд". Юристите от всички парламентарни групи ще спорят може ли да се оттеглят подписи при внесен вот на недоверие към правителството.
По първоначални планове дебатите по него трябваше да са днес, а утре да е самото му гласуване. Националистите обаче обявиха, че оттеглят парафите си. Председателката на парламента Цецка Цачева (ГЕРБ) вече обяви, че при това положение ще открие и закрие днес заседанието, тъй като според нея и според юристите в ГЕРБ няма конституционно основание, т.е. необходимите 48 подписа, за да даде зелена светлина на дебатите.
"Само слабият бяга от дебати", коментира "Дума". Случващото се около вота на недоверие във връзка с АЕЦ "Белене" е безпрецедентен случай в парламентарната история на България. "Категоричен съм, че няма никакво правно значение оттеглянето на подписите на тези осем народни представители от "Атака". Такава правна фигура нито в конституционното право, нито въобще в правото като цяло е позната. Не можеш да "оттегляш" подписа си, след като веднъж си положил името си и си подписал съответния документ - това е абсурд!", смята проф. Любен Корнезов.
Решението за вота на недоверие може да бъде отхвърлено, но това е работа на народните представители и не може осмина от "Атака" да лишават от конституционното му право всеки депутат да се произнесе по въпроса, пояснява той. Кой както иска - нека да гласува.
Политическата страна на въпроса е друго - ясно е, че ГЕРБ искат да запушат устата на опозицията по този важен за всички българи въпрос. Да няма дебати, тихомълком председателят "да удари" звънеца и да прекрати незапочнатата дискусия, казва Корнезов.
"ГЕРБ бяга от дебати за "Белене", отбелязва в интервю за "24 часа" лидерът на БСП Сергей Станишев. По думите му има правилник на Народното събрание, има решение на парламента за насрочване на дебати, има решение за гласуване на вота на недоверие. И това действие на "Атака" не е обяснение и не е оправдание.
Ясно е, че представителите на ГЕРБ се опитват за избягат от дебати, защото темата е остра. Като се отказахме от строежа, ние се отказваме и от 200 млрд. евро печалба за годините на работа на "Белене". Но решението на правителството, подпечатано от парламента, обслужва и конкретни икономически интереси. Тези на собствениците на американските тецове - "Гълъбово" и "Марица-изток 1", защото им осигурява гарантиран пазар на цени на тока, три пъти по-високи от тези от ядрените централи. Обслужва и интересите на собствениците на инсталации от възобновяеми енергийни източници. Само че този ток е много по-скъп, посочва Станишев.
"Парламентарната подкрепа на правителството е достатъчно стабилна. Няма такава политическа ситуация, няма настроения сред парламентарните групи, които не подкрепят правителството, че да се искат предсрочни избори", заявява в интервю за "Стандарт" председателката на Народното събрание Цецка Цачева. Тя очаква изключително сериозна дискусия по проекта за Наказателен кодекс. Нормативен акт от такъв ранг трябва да бъде приет много внимателно. Цачева посочва, че следващата седмица ще започнат дебатите по второ четене в пленарна зала на закона за гражданската конфискация.
"Нямам притеснения дали ще бъде приет, тъй като законопроектът бе подложен на обстойни обсъждания, срещи с неправителствения сектор. Но най-важното за мен е, че обществото има очаквания от този законопроект, най-малкото за да се възстанови чувството за справедливост у всеки един гражданин. И да се намери обяснение и санкция за онези, които демонстрират начин на живот, несъответстващ на доходите, които могат да докажат", допълва тя.
В тази държава само мафията просперира при всички власти, коментира "Сега". Българската организирана престъпност печели по 3.5 млрд. лв. годишно, колкото е целият здравен бюджет, и е три пъти повече от парите за МВР. Финансовата мощ на мафията остава една от най-значимите заплахи за националната сигурност и за държавата. На практика у българската мафия има толкова милиарди, които почти сигурно държавата няма, като се има предвид, че сегашната власт стопи до минимум дори резерва.
И въпреки всички титанични битки, които МВР води, парите на големите босове стоят непокътнати, препират се в основни сектори на икономиката и дори чрез обществени поръчки на властта. Няма дори един арестуван митничар, полицай или данъчен от онези, които не могат да обяснят огромните палати и луксозните коли и къщи. Камо ли да очакваме корумпиран политик, министър или депутат да видим зад решетките. Или поне да му се конфискува имуществото. На този фон има ли смисъл да задаваме въпроса кой е по-силен - мафията или държавата? А може би изобщо не би трябвало да ги противопоставяме - както се вижда, те мирно и съвместно си съществуват години наред.
Поне 130 души от МВнР ще бъдат съкратени, а 20-ина директно ще отидат на пазара на труда, защото не съответстват на изискванията за ценз, владеене на езици, компютърна грамотност и психическа стабилност, заяви пред "24 часа" външният министър Николай Младенов. Тази седмица той вероятно ще подпише и новия щат на МВнР според приетия устройствен правилник. Младенов уточни, че преструктурирането е отнело доста време, защото за високи длъжности му предлагали огромен брой дипломати, свързани с бившата Държавна сигурност.
0 коментара
Публикуване на коментар