петък, 17 февруари 2012 г.
Над 9 млн. лева оборот от бизнеса с кръв в България
Етикети:
Новини
Повече от 9 милиона лева е годишният оборот на пазара на кръвта в България, сочи проучване на вестник “Труд”.
Кръводарителите у нас за отминалата 2011 година са били близо 160 000 души, което е с повече от 20 000 в сравнение с 2000 година, сочи статистиката.
В числото на “доброволците” обаче редовно попадат и даващите кръв срещу пари. По думите на професор Петкан Проданов, който е председател на асоциация “Доброволно безвъзмездно кръводаряване и кръвопреливане”, процентът на платените донори у нас достига 75 на сто.
Бързи сметки показват, че платените “дарители” на кръв са към 130 000, а при минимална цена на банка кръв от 70 лв., сумата минава 9 млн. лв. Често обаче "сделки" в София и Пловдив се сключват и на цени от 250 лв.
Според закона за кръвта, търговията с живата червена течност е забранена, но че тя определено процъфтява.
Платените кръводарители обикновено са роми. Дори в студените зимни дни, щом наближиш района на националния кръвен център, търговците приближат и питат тихичко: “Кръв?” След тежки пазарлъци цената може да падне под 100 лв., на “дарител”, сочи проучването на вестника.
Логично най-скъпата е рядката кръвна група АВ с отрицателен резус фактор, чиято цена може да достигне до 600 лв. за банка.
Според запознати разпределителите пред кръвните центрове се отчитат на няколко ромски босове. Война за клиенти между тях обаче няма, защото “работата” стига за всички.
А и няма как иначе – според данни на Световната здравна организация България е сред последните страни в света по брой на неплатени. Процентът на кръвта у нас, която не е платена и се дава наистина доброволно, е под 25 на сто.
За пример в Гърция безвъзмездните дарители гонят 50 на 100, а в Македония са над 90% .
По друг показател - брой дарители на хиляда души население, България се намира по средата на таблиците на СЗО. У нас дарителите са под 20 на 1000. В Европа по този показател от нас са по-зле само в Украйна, Македония и Албания. Там дарителите са под 10 на 1000 души.
http://dnes.bg
Публикувано от
s.n.h.
в
9:11
0 коментара
Публикуване на коментар