Валутни курсове

Хороскоп

вторник, 15 ноември 2011 г.

Чиновниците остават без парите за клас прослужено време


Държавните служители трябва да бъдат спокойни – заплатите им няма да паднат под тези, които са в момента. Дори напротив, ще имат шанс да получат бонус през април догодина.

Това стана ясно при представянето на новата структура и заплащане на държавната администрация в Министерския съвет от финансовия министър Симеон Дянков и експертния му екип.

Трудовият стаж при формиране на заплатата на чиновниците отпада, той влиза към основната (твърда) заплата на служителя. Идеята на експертния съвет е до 3-4 години да бъде напълно заличена връзката между стаж и заплащане.

Отпадат и всякакви видове допълнително материално стимулиране (ДМС) като процент от събрани такси и глоби.

Така месечното възнаграждение на служителите ще се образува от 70% основно заплащане и 30% възнаграждение за добре свършена работа.

Бонусите ще бъдат два вида: постоянни и непостоянни. Постоянните бонуси ще са свързани с годишната атестация на всеки служител и ще влияят от 20 с до 25% на заплатата.

При новия начин за определяне на възнагражденията бонусите ще могат да стигат до 40% от основната заплата на чиновниците.

Непостоянните бонуси отново ще са свързани с оценка на работата на чиновиника, но те ще бъдат отпускани по решение на прекия началник и винаги ще бъдат придружени от писмена аргументация. Те ще могат да се отпускат на всеки три месеца на база постигнати резултати на служителите.

При две последователни високи атестации чиновникът ще може да расте в длъжност, но при обратното (при две последователни най-ниски оценки) – той не е задължително да бъде уволнен.

Оценката на работата ще бъде на четири нива – изключителни резултати, добри резултати, приемливи резултати, неприемливи резултати.

За да се избегне субективизмът при определянето на оценката от прекия ръководител, новите разпоредби предвиждат възможност за самооценка и оценяване от колеги или въвеждането на т.нар. вътрешни и външни клиенти в администрацията.

Освен това оценката ще бъде двойна – както на всеки служител, така и на цялото звено, от което той е част.

Всяка позиция в държавната администрация ще има възможности от 6 нива на различно заплащане, с максимален и минимален размер.

Така например най-ниската основна заплата за администрацията е 630 лв., а най-високата чиновническа длъжност в държавата е тази на главния секретар на Министерския съвет, който получава заплата 3500 лв.

Според новите разпоредби неговата заплата няма да може да бъде увеличена догодина, но пък ще могат да му бъдат отпускани бонуси на всяко тримесечие при положителна атестация.

Друга новост в заплащането на чиновниците е въвеждането на възнаграждение за привличане и задържане на ценни кадри за администрацията, като например юристи, инженери, финансисти, които трудно биха останали да работят в държавни структури.

В тези случаи чиновниците, привлекли ценния кадър, ще могат да получат бонус до 100% от индивидуалната им заплата.

Единната матрица за заплащане ще обхване всички администрации, дори тези, които в момента са по отделни закони, като НОИ, НЗОК, ДКЕВР, НАП, Агенция „Митници“. По сметките на финансовия министър това са между 15 000 и 20 000 служители.

Извън системата ще останат само служителите, които работят с европроекти, но скоро и техните възнаграждения ще бъдат стандартизирани, уточни Дянков.

Извън това заплащане ще бъдат и служителите в МВР, в отбраната, в ДАНС, специализираните структури към Администрацията на президента и тази на Народното събрание.

Новият модел на заплащане ще влезе в сила още от началото на следващата година. За да имат бонуси за служителите си, финансовият министър посъветва директорите да спрат аутсорсинга и да преразпределят средствата в бонуси за чиновниците.

В момента финансовият министър обсъжда предложенията на екипа си с работодатели и синдикати на Тристранен съвет.



http://dnes.bg

0 коментара

Публикуване на коментар