понеделник, 16 януари 2012 г.

Левски разкова с 9:0 в първия си мач, Калво и 15-годишен блестят (Видео)

Левски започна ударно 2012 година с изразителна победа с 9:0 над третия в кипърската Втора дивизия Агия Напа. Това беше единствената контрола на тима за този лагер. Преди почивката точни за българите бяха Тони Калво на два пъти (9,33), Иван Цветков (24) и Дарко Тасевски (33). През вторите 45 минути се разписаха Радослав Цонев (51), Шюрд Арш (54), Тодор Христов (73), Антонио Вутов (78-дузпа) и Борислав Цонев (80-дузпа). Отделно "сините" удариха пет греди, заради което резултатът не стана двуцифрен.

Специално трябва да бъдат отличени 16-годишните близнаци Ради и Борислав Цоневи, както и 15-годишният Антонио Вутов. Тримата играха през второто полувреме като полузащитници и сътвориха истинско шоу. Те вкараха по един гол, а дебютиралият Вутов се отличи още с две асистенции и една спечелена дузпа. Тони Калво също впечатли със сърцата си игра, като за своите 45 минути на терена беше най-добрият.

Наставникът Николай Костов заложи на два различни състава през двете части, за да даде шанс на максимален брой играчи. На терена не се появиха само възстановяващите се от травми Симеон Райков, Кирил Акалски и Стефан Станчев, както и четвъртият вратар Димитър Илиев.

"Сините" грабнаха своя съперник още с първия съдийски сигнал и след няколко пропуски се стигна до 9-ата минута. Тогава Цветков намери Калво, който проби по крилото, след това излъга вратаря и вкара за 1:0. Четвърт час по-късно двамата размениха ролите си, като този път Калво центрира и бившият нападател на Пирин порази целта с глава за 2:0.

В следващите две минути Левски пропусна да вкара нови две попадения. Първо Цветков нямаше шанс, а веднага след него и Даниел Младенов се размина с точния изстрел.

Логичното се случи в 29-ата минута, когато Тасевски вкара за 3:0 след прекрасен пробив на новото попълнение Нуно Пинто и точно подаване. В 33-ата минута резултатът набъбна до 4:0 в полза на българите, след като Калво заби втория си гол, отново след подаване на Цветков.

През тази първа част играчите на Агия Напа застрашиха вратата на Левски само в 15-ата минута, когато Пламен Илиев се намеси добре след изпълнение на пряк-свободен удар.

На полувремето в игра за Левски се появиха 11 нови футболисти, които също не дадоха шанс на опонента. В 51-ата минута Радослав Цонев заби петия гол. След 180 секунди ненужният Шюрд Арш вкара уникално попадение, след като прехвърли вратаря на домакините от около 17-18 метра за 6:0. Това обаче вероятно ще се окаже последният гол на холандеца за клуба, тъй като малко по-късно той беше заменен, а се очаква тези дни да бъде продаден.

В 73-ата минута действалият като десен външен халф Вутов подаде на Тодор Христов за 7:0. Крайното 9:0 за Левски беше оформено от две дузпи. Първо в 78-ата минута Вутов се разписа, след като Радослав Цонев беше фаулиран, а две минути по-късно 15-годишният талант беше спънат и другият близнак Борислав сложи точка на головия дъжд - 9:0.

Трябва да се отбележи, че само преди два дни тимът на Агия Напа имаше мач от местната Втора дивизия. По тази причина на терена срещу Левски днес излязоха само петима от футболистите от събота.

Утре "сините" се прибират в София, а след няколко дни заминават за следващия си лагер, който ще е в Турция.

0:9 Б. Цонев (80-дузпа)

АГИЯ НАПА: Савас, Мушис, Хаджарос, Ефтимиу, Козма, Мастру, Махатос, Джорджис, Керетис, Пкерилис, Аврилис

ЛЕВСКИ (I полувреме): Илиев, Мюлдер, Милиев, Грийн, Пинто, Йовов, Гаджев, Младенов, Тасевски, Калво, Цветков

ЛЕВСКИ (II полувреме): Митрев, Попадийн, Башлиев, Иванов, Старокин, Димов, Радослав Цонев, Вутов, Борислав Цонев, Христов, Арш (74-Коен)

Жълти картони: Козма (АН); Гаджев, Грийн (Л)